The Underdog, Athens

This time we meet near the Acropolis in the Greek capital Athens. Short stay, though intense. Today I present  you The Underdog, a cafe by day and a cocktail bar in the evening.
Read along to see what distinguishes it from the other European cafes these days…

Tym razem spotykamy się nieopodal Akropolu, w greckiej stolicy – Atenach. Pobyt krótki, aczkolwiek intensywny. Dzisiaj przedstawiam Wam The Underdog, kawiarnię za dnia i cocktail bar wieczorem.
Nie odbiegającą od europejskich (światowych?) standardów, ale z wyczuwalnym lokalnym klimatem – nie uwierzycie, co można robić w środku….

Taste

Single shot from Ethiopia and flat white from Brazil.  Just as usual…;) And this time was no exception – I was not disappointed at all. Perhaps the body of espresso was a biiiit too salty and acidic. But flat white compensated it.
Beans roasted at the Underdog.

Team

Sympathetic jokers, I would say. Surprisingly, for me, they had no idea that they had the graphics of the Copenhagen brewery Mikeller & Friends on their wall, but ok, maybe I was talking to a newly hired person. He handled the order really quickly so we had some time to chit-chat – it was nice to slow down for a moment and talk without haste and glances furtively thrown on the watch. Call me an old soul, I’m fine with that.

Design

The cafe is very spacious. It consists of two storeys: ground floor and -! level, where there is a roasting machine and a garden. And the best (worst?) You can smoke inside!
Sit on the counter and smoke a cig, while talking to baristas. I do not know how about Poland or Denmark, but in Athens, he had no problem with it, maybe because the windows and doors in the cafes are still open and can not be strangled?

Coffee and cigarettes are one of the most common (guilty) pleasures, but I understand non-smoking discomfort. Fortunately, in The Underdog this aspect did not bother the healthier group at all.

And what do you think about smoking inside?

 

The Underdog
Ηρακλειδών 8 11851 Athens, Greece
Facebook, Instagram, Official Website

***

Smak

Single shot na Etiopii oraz flat white na Brazylii. Takie zamowienie złożyłam, czyli jak zwykle..;) I tym razem nie rozczarowałam się smakiem. Może trooochę espresso było niedociągnięte. To sprawiło, że wyczuwalne były słone i kwaśne nuty. Flat white mi to zrekompensowało. Ziarna z własnej palarni.

Zespół

Sympatyczni żartownisie, tak bym to ujęła. Zaskoczeniem dla mnie było, że nie mieli pojęcia, że na swojej ścianie mają grafiki kopenhaskiego browaru Mikeller & Friends ,ale ok, może akurat rozmawiałam z nowo zatrudnionym osobnikiem. Z zamówieniem się uwinął, a i na rozmowę się skusił – miło na chwilę zwolnić tempo i porozmawiać z drugim człowiekiem bez pośpiechu i spojrzeń ukradkiem rzucanych na zegarek. Może i jestem old soul, ale dobrze mi z tym.

Wystrój

Kawiarnia jest bardzo przestrzenna. Składa się z dwóch kondygnacji: parteru i poziomu -1, gdzie jest palarnia oraz ogródek. A co najlepsze (najgorsze?) można palić wewnątrz. Przysiąść na ladzie i popalać papierosa, rozmawiając z baristami. Nie wiem, czy w Polsce lub Danii by to przeszło. W Atenach nie miał z tym nikt problemu, może też dlatego, że okna i drzwi w kawiarniach są cały czas otwarte i dzięki temu nie można się udusić?

Kawa i papierosy to jedna z najpowszechniejszych (guilty) pleasures, ale rozumiem dyskomfort niepalących. Na szczęście w The Underdog ten aspekt w ogóle nie przeszkadzał zdrowszej grupie gości.

A co Wy sądzicie o paleniu w lokalach?

6 Replies to “The Underdog, Athens”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *